Na 26 stycznia zaplanowany jest 33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane fundusze przeznaczone zostaną na wsparcie onkologii i hematologii dziecięcej. O bezpieczeństwo podczas tego wydarzenia zadbają policjanci, którzy po raz kolejny będą utrzymywać porządek podczas finału WOŚP. Jednak responsybilność za gwarantowanie spokoju leży nie tylko na funkcjonariuszach, ale również na osobach uczestniczących w tym wydarzeniu. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa – podejście z sercem, ale również z odpowiedzialnością.

Bezpieczeństwo podczas 33. finału WOŚP będzie priorytetem dla kilku tysięcy policjantów. Funkcjonariusze będą kontrolować legitymacje osób prowadzących zbiórki, a także dbać o bezpieczeństwo wolontariuszy i kwestujących dzieci. Dodatkowo, policja będzie prowadzić działania edukacyjne skierowane do osób starszych.

Wskazówki dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mówią, że każdy wolontariusz powinien mieć identyfikator z jego imieniem i nazwiskiem, numerem wolontariusza, zdjęciem, danymi Sztabu, numerem zbiórki, hologramem potwierdzającym oryginalność identyfikatora, pieczątką Fundacji oraz kodem QR. Identyfikator musi posiadać logo Fundacji WOŚP, a na puszce kwestującego powinien znajdować się ten sam numer wolontariusza. Każdy wolontariusz powinien nosić swój identyfikator w widocznym miejscu. Udział w Finale jest dobrowolny i zazwyczaj wolontariusze nie odwiedzają mieszkań. Wybrane osoby będą kwestować za pomocą terminali – te osoby będą miały specjalne białe koszulki.

Jeśli zaistnieje podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, należy skontaktować się z Policją lub strażą miejską / gminną.

Policja prosi również o informacje o wszelkich podejrzanych zachowaniach osób, które mogą zagrażać bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych tego dnia.

Oszuści internetowi mogą próbować wykorzystać wydarzenia takie jak finał WOŚP, aby uzyskać dostęp do naszych danych. Jednym ze sposobów na to jest wysyłanie wiadomości SMS z linkiem, pod którym kryje się niebezpieczna strona. Na takiej stronie oszuści mogą wymagać wprowadzenia danych uwierzytelniających do bankowości elektronicznej, wprowadzenia danych karty płatniczej lub pobrania niebezpiecznej aplikacji.

Przy płatnościach online korzystajmy tylko z oficjalnych kanałów, stron WOŚP lub partnerów umożliwiających przekazanie bezpośredniej dotacji. Dokładnie sprawdzajmy adres strony internetowej, na której się znajdujemy. Dobrym sposobem jest samodzielne wpisywanie adresu strony internetowej, którą chcemy wyświetlić za pośrednictwem paska adresu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że strona na której się znajdujemy jest właściwa.