Projekt ma na celu propagowanie działań profilaktycznych skierowanych przeciwko handlowi ludźmi oraz kształtowanie większej świadomości społecznej na ten temat. Pionierska formuła „Escape van” została zaprojektowana, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców na terenie Polski.
Inicjatywę organizuje holenderska policja, Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce oraz Uniwersytet Wrocławski. Zostali również zaproszeni do współpracy przedstawiciele polskiej Policji.
Uroczyste otwarcie projektu miało miejsce w poniedziałek 23 października o godzinie 10:00. Wśród obecnych znaleźli się Ambasador Królestwa Niderlandów Daphne Bergsma, przedstawiciele miasta Warszawy, a także delegaci holenderskiej i polskiej policji. Komendę Stołeczną w Warszawie reprezentował insp. Tomasz Znajdek – Zastępca Komendanta Stołecznego Policji.
„Escape van” będzie dostępny dla publiczności do godziny 18:00 w dniu otwarcia, a następnie w dniu kolejnym (wtorek, 24 października) w godzinach od 9:00 do 17:00. Pojazd będzie stacjonował na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Al. Jerozolimskich.
Podobnie jak w popularnym formacie escape roomu, uczestnicy mają za zadanie znalezienie wyjścia z pomieszczenia poprzez rozwiązanie serii tematycznych zagadek. Te tworzą narrację o ludziach, którzy stali się ofiarami handlu ludźmi. Uczestnicy mają do wyboru trzy różne scenariusze, które odzwierciedlają metody stosowane przez przestępców w handlu ludźmi. Przykładowo, mogą odgrywać historię Polaka szukającego pracy w Holandii, dziewczyny zmuszanej do pracy w seksbiznesie lub sytuację wykorzystywania pracowniczego. Scenariusze zostały opracowane na podstawie prawdziwych, drastycznych historii zaczerpniętych z kartotek spraw prowadzonych przez Biuro Prewencji, Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji czy Straż Graniczną.
Handel ludźmi to przestępstwo o zasięgu globalnym, jest to trzeci najbardziej dochodowy nielegalny biznes na świecie (zaraz po handlu bronią i narkotykami). Polska jest jednocześnie krajem pochodzenia, tranzytu i docelowego miejsca dla ofiar handlu ludźmi. Ten proceder stanowi współczesną formę niewolnictwa. Obecnie najczęstszą formą handlu ludźmi jest wykorzystanie do pracy przymusowej, po czym następuje zmuszanie do pracy w seksbiznesie.