1 sierpnia 1944r. na mocy rozkazu gen. Tadeusza Komorowskiego wybuchło powstanie warszawskie. Powstanie zostało zorganizowane przez Armię Krajową oraz Polskie Państwo Podziemne.

Miało ono na celu wyzwolić Warszawę spod okupacji niemieckiej.

Powstanie Warszawskie – podstawowe informacje

Polacy chcieli samodzielne wyzwolić stolicę przed wkroczeniem do niej wojsk Armii Czerwonej, aby umocnić międzynarodową pozycję rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, oraz zatrzymać sowietyzację Polski. Przeważającą część powstańców stanowili żołnierze AK, a wraz z nimi walczyły m.in. Narodowe Siły Zbrojne, Polska Armia Ludowa oraz Żydowska Organizacja Bojowa.

Szacuje się, że podczas całego powstania walczyło ponad 48 tys. osób, mężczyzn, kobiet oraz dzieci. Obok siebie stanęli ludzie różnych klas społecznych, wyznań i narodowości. Partyzanci w większości nie mieli mundurów, broni ani przeszkolenia wojskowego. Armia Czerwona odmówiła udzielenia pomocy, a pomoc od Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych była tak znikoma, że nie wpłynęła znacząco na zmianę sytuacji w Warszawie. Mizernie uzbrojone i samotne oddziały powstańcze zdołały walczyć z przeważającymi siłami okupanta przez 63 dni.

Ostatecznie powstanie upadło 3 października 1944r. W wyniku powstania warszawskiego zginęło ok 18 tys. żołnierzy AK i 150-180 tys. ludności cywilnej. Po zaprzestaniu walk Niemcy doszczętnie zniszczyli Warszawę.

Znaczenie Powstania Warszawskiego

Powstanie zakończyło się tragicznie. Zginęło wielu ludzi, a miasto zostało praktycznie zrównane z ziemią. Zniszczone zostały bezcenne zabytki oraz dziedzictwo kulturalne i duchowe. Do dnia dzisiejszego, dla wielu, kwestią sporną pozostaje zasadność wybuchu powstania. Nie da się jednak nie zauważyć, że powstanie warszawskie, to jedno z czołowych wydarzeń w najnowszej historii Polski.

Był to największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej, oraz największa ofensywa podziemia, wymierzona w okupujących Europę Niemców. Powstanie miało dla Polski ogromne znaczenie pod względem politycznym. Polacy rozpoczynając partyzancką walkę z niemieckim okupantem pokazali całemu światu, że chcą odzyskać i utrzymać niepodległość.