Prace nad nowym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Anecina Południowego – część I są obecnie w trakcie realizacji. Ten dokument zdefiniuje, jak można projektować i adaptować otoczenie do różnych celów. W stolicy kraju, takie plany zawsze decydują o tym, jak można rozwijać i modyfikować budynki, ulice, place, infrastrukturę oraz jak można aranżować tereny zielone takie jak parki czy skwery.

Miasto Warszawa przygotowało propozycję projektu planu miejscowego. Zostanie on udostępniony do publicznego wglądu, co oznacza, że każdy będzie mógł go przeglądać zarówno w urzędzie, jak i online (link do projektu znajduje się poniżej). Jeżeli masz jakiekolwiek sugestie dotyczące prezentowanego projektu, teraz jest odpowiedni moment, aby je zgłosić.

Obszar, na którym ma być opracowany nowy plan ma powierzchnię około 59,5 ha i znajduje się na południe od dzielnicy Białołęka. Ciągnie się on między ulicami: Mehoffera, Modlińską, Milenijną i Majolikową. Struktura przestrzenna tego obszaru jest już wyraźnie zarysowana i charakteryzuje się trzema typami zagospodarowania:

Rejon północny, wzdłuż ulicy Mehoffera – składający się z dwóch zespołów przestrzennych: ośrodka opiekuńczo-leczniczego i enklawy zwartej zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. W pobliżu skrzyżowania ulic Mehoffera i Modlińskiej znajduje się Zakład Opiekuńczo-Leczniczy im. Sue Ryder (Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze), który oferuje długoterminową opiekę dla osób dorosłych. Jest to największa tego typu instytucja w Polsce, która także prowadzi Dzienny Dom Opieki Medycznej.

Rejon zachodni – obejmujący chroniony kompleks leśny z wydmą śródlądową. Stanowi największą część obszaru planu i ciągnie się wzdłuż południowo-zachodniej granicy, pokrywając m.in. wydmę z cennym krajobrazem zielonego lasu. Kompleks leśny stanowi tu jedno z istotnych w skali dzielnicy i miasta powiązań przyrodniczych.

Rejon wschodni – z zabudową mieszkalno-usługową. Ten obszar, położony między lasem a ulicą Modlińską, jest prawie całkowicie zabudowany. Przeważa tu jednorodzinna zabudowa mieszkaniowa, która jest stale uzupełniania nowymi budynkami. Zabudowa wzdłuż ulicy Modlińskiej to mieszanka budynków usługowych i warsztatów samochodowych, komisów z dużymi parkingami oraz tymczasowych obiektów handlowo-magazynowych.

Ważnym elementem wpływającym na obszar planu jest cmentarz położony bezpośrednio na zachód od niego. Głównym celem opracowania projektu planu dla obszaru Anecina Południowego – część I jest utrzymanie układu funkcjonalno-przestrzennego i skali zabudowy, w tym:

Formowanie przestrzeni publicznych,
uporządkowanie i przekształcenie zagospodarowania wzdłuż ul. Modlińskiej,
utrzymanie i uporządkowanie terenów zabudowy mieszkaniowej i mieszkalno-usługowej,
wzbogacenie układów zabudowy o zorganizowaną zielenią,
utrzymanie i kształtowanie ulic, szczególnie tych o znaczeniu ponadlokalnym (ul. Modlińska i ul. Pomorska), jako głównych powiązań przestrzeni reprezentacyjnych,
określenie nowych niezbędnych terenów dróg w celu powiązania obszaru z terenami sąsiednimi,
uporządkowanie układu drogowego.

Plan miejscowy dla obszaru Anecina Południowego – część I ma na celu zachowanie i ochronę istniejącej struktury funkcjonalno-przestrzennej, w tym wzbogacenie jej o usługi publiczne, utrzymanie, uzupełnienie i uporządkowanie systemu dróg publicznych. Pozwoli to zachować walory krajobrazowe i przyrodnicze obszaru, jednocześnie umożliwiając harmonijny rozwój zabudowy. Najważniejsze zagadnienia objęte ustaleniami planu to: kształtowanie przestrzeni publicznych, utrzymanie powiązań przyrodniczych, przekształcenie zabudowy wzdłuż ul. Modlińskiej jako elementu tworzącego powiązanie głównych przestrzeni reprezentacyjnych.

Konsultacje społeczne trwają od 6 grudnia 2023 r. do 15 stycznia 2024r.