Za nami prace renowacyjne przy Pomniku Powstania Warszawskiego, które miały miejsce na placu Krasińskich. Celem remontu było przywrócenie oryginalnej estetyki betonowych elementów pomnika, impregnacja schodów oraz odnowienie części wykonanych z brązu. Co cieszy, wszystkie te prace zostały zakończone przed planowanym terminem. W najbliższą środę, pomnik będzie tłem dla uroczystości upamiętniających 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Stworzony przez Wincentego Kućmę i Jacka Budyna, Pomnik Powstania Warszawskiego jest jednym z najbardziej znaczących warszawskich monumentów. Co roku, 31 lipca, to tu odbywają się ceremonie upamiętniające sierpniowy zryw powstańczy. Tegoroczna rocznica jest szczególnie ważna, gdyż upływa 80 lat od tamtych wydarzeń. Aldona Machnowska-Góra, zastępca prezydenta Warszawy wyraziła radość z faktu, że pomnik jest już odnowiony, zabezpieczony i co najważniejsze – prace konserwatorskie zakończyły się wcześniej niż planowano.

Niedawno Pomnik Powstania Warszawskiego wymagał natychmiastowej naprawy. Remont był przeprowadzany stopniowo. Pierwsze prace dotyczyły bloków kamiennych, której zadaniem było przywrócenie estetyki pomnika, później przystąpiono do czyszczenia i impregnacji schodów oraz konserwacji elementów z brązu.

Pomnik Powstania Warszawskiego ma wyjątkową historię, która sięga lat 60. i 80. XX wieku. Na początku planowano jego wzniesienie w latach 60., co wiązało się z przeprowadzeniem specjalnej zbiórki środków na ten cel. Jednak decyzje polityczne przeszkodziły w realizacji tego pomysłu (w tym czasie postawiono Nike). Pomnik poświęcony jedynie Powstaniu Warszawskiemu został odsłonięty dopiero w 1989 roku. Jego powstanie wynikało z jednego z trzech projektów nadesłanych na konkurs ogłoszony w grudniu 1984 roku przez Zarząd Tymczasowy Komitetu Budowy Pomnika Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944.