Nowy obiekt rekreacyjny ma zaistnieć na mapie Warszawy. Park Żerański, który powstanie na terenie Białołęki, zlokalizowany będzie od ulicy Modlińskiej aż po ulicę Płochocińską. Zajmie on zachodni brzeg Kanału Żerańskiego, prezentując nowo urządzony krajobraz na powierzchni około 13 hektarów. Prace nad parkiem podzielono na dwa etapy, a pierwszy z nich przyniesie obszarowi znaczącą ilość zieleni – blisko 500 drzew, przekraczającą liczbę 1000 krzewów oraz ponad 36 tysięcy bylin.

To ambitne przedsięwzięcie jest efektem współpracy dwóch studiów projektowych – TopoScape i Archigrest. Cel jest jednak jeden – stworzyć największy park na tym obszarze Warszawy. Znajdujący się przy Kanału Żerańskim teren nie tylko zyska bogatą roślinność, ale także infrastrukturę służącą pieszym i rowerzystom. Pomysłodawcy planują również utworzenie bulwarów, przystani oraz lokali gastronomicznych i usługowo-handlowych w otoczeniu Parku Żerańskiego.

Układ parku zostanie zaprojektowany tak, aby nawiązywać do przemysłowej przeszłości tego miejsca, zwłaszcza nieukończonego portu rzecznego i byłych zakładów prefabrykacji budowlanej. Twórcy chcą zachować już istniejące nisze ekologiczne, ale również wprowadzić nowe. Zamierzają posadzić drzewa rodzime i nieinwazyjne, a dotychczasowy drzewostan poddać konserwacji. Dodatkowo, przewidują uzupełniające nasadzenia.

Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki, wyraża swoje zadowolenie z powstającego projektu: „To będzie największy park w naszej dzielnicy, ulokowany w jednym z najbardziej malowniczych zakątków Białołęki. Cieszy mnie fakt, że projekt, o który zabiegałem od początku mojej kadencji, staje się rzeczywistością. Szybko rozwijająca się Białołęka potrzebuje przestrzeni do rekreacji, więc każdy taki obszar jest bezcenny.”

Planowane są niewielkie zmiany na północy parku – teren zostanie zabezpieczony i uporządkowany. Natomiast na południu terenu zostaną zagospodarowane nowe przestrzenie. Tutaj powstanie sieć ścieżek pieszych i rowerowych, place zabaw z naturalnych materiałów, siłownie oraz strefa dla psów. Projekt przewiduje także pawilony z zapleczem gastronomicznym, które harmonijnie wpiszą się w parkową przestrzeń dzięki otwartym dziedzińcom z ogrodami, tarasom i pergolom.