Z pewnością zdarzyło Ci się zauważyć, przydrożny krzyż podczas jazdy samochodem lub motocyklem. Czy pomyślałeś wówczas o prędkości, z jaką go mijałeś? Czy zastanawiałeś się, ile jeszcze musi się wydarzyć tragedii, zanim zdecydujesz się zdjąć nogę z gazu? Prędkość, alkohol, nieprzestrzeganie znaków drogowych – to najczęstsze przewinienia polskich kierowców. Podczas Dnia Bezpiecznego Kierowcy chcielibyśmy zwrócić uwagę na wagę bezpieczeństwa na drogach. To właśnie motywuje nas do stworzenia nowego spotu reklamowego, promującego bezpieczną jazdę, autorstwa polskiej Policji.
Podróże autem dla większości ludzi stanowią najwygodniejszą formę transportu. Obserwujemy również rosnącą liczbę motocyklistów. Każdego roku pokonujemy tysiące kilometrów, jednak niestety, niektóre z tych podróży kończą się tragicznie – przy drodze, w rowie czy na drzewie… Następnie poszkodowani muszą stawić czoła tygodniom leczenia, miesiącom rehabilitacji, w najgorszym przypadku – rodzinne krzyże stają na poboczu drogi.
Jesteśmy także w połowie sezonu letnich podróży. Każdy z nas jest pieszym, większość z nas prowadzi samochód, motocykl czy rower. Tak jak w latach ubiegłych, od końca roku szkolnego codziennie na stronie internetowej i mediach społecznościowych polskiej Policji publikujemy informacje na temat zdarzeń drogowych. Niestety, statystyki z tego roku nie napawają optymizmem. Tylko od początku wakacji, czyli od 21 czerwca do 23 lipca, na polskich drogach doszło do 2 416 wypadków (wzrost o 5,5% w porównaniu z 2023 rokiem), w których życie straciło 205 osób (spadek o 1,9% w porównaniu z 2023 rokiem), a rannych zostało 2 806 osób (wzrost o 5,6% w porównaniu z 2023 rokiem). W ciągu tych 33 dni odkryto aż 10 099 osób (wzrost o 3,7% w porównaniu z 2023 rokiem), które prowadziły pojazd pod wpływem alkoholu.
Za każdym z tych liczb kryje się ból, strach o zdrowie i życie bliskich oraz desperacja po stracie ukochanej osoby. Można by pomyśleć, że obowiązujące w naszym kraju przepisy powinny hamować wzrost tragedii. Niestety nie jest to prawda. To zachowanie każdego uczestnika ruchu drogowego często decyduje nie tylko o naszym życiu, ale także o czyimś innym. To sprawia, że kolejny krzyż może zostać wbity w ziemię, będąc codziennym przypomnieniem dla rodziny ofiary, ale także dla sprawcy nieszczęścia. Tego bezmiaru ludzkiej tragedii nie da się opisać słowami. Dlatego tak ważne jest dzisiejsze święto – 25 lipca, Dzień Bezpiecznego Kierowcy. To dobra okazja do zrobienia sobie drogowego rachunku sumienia – czy zawsze przestrzegam limitów prędkości, czy zawsze zwracam uwagę na znaki drogowe, ustępuję pierwszeństwa pieszym?
Z myślą o zwróceniu uwagi na problem bezpieczeństwa na polskich drogach, w Wydziale Promocji Policji BKS KGP powstał pomysł na stworzenie spotu skierowanego do wszystkich uczestników ruchu drogowego. W jego tworzeniu wzięli udział słuchacze kursu podstawowego zawodowego z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz funkcjonariusze Policji pracujący na co dzień w Biurze Komunikacji Społecznej KGP. Chcielibyśmy także podziękować Justynie Iskrzyckiej, reprezentantce Polski w kajakarstwie, medalistce olimpijskiej, mistrzyni Świata i Europy za udział w spocie.
Spot, podobnie jak poprzedni dotyczący problemu narkomanii, będzie emitowany w naszych mediach społecznościowych. Zachęcamy do udostępniania go na swoich kanałach w mediach społecznościowych. Wierzymy, że będzie on przestrogą dla tych, którzy świadomie ignorują przepisy ruchu drogowego. Że skłoni do refleksji i zastanowienia się nad tym, że bardzo często nie ma znaczenia, czy dotrzemy na miejsce minutę wcześniej czy później. Pamiętajmy – każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze.
A jeśli planujesz podróż samochodem lub jazdę motocyklem, oto kilka porad: upewnij się, że twój pojazd jest sprawny; prowadź tylko, gdy jesteś wypoczęty i trzeźwy; przestrzegaj przepisów ruchu drogowego; dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze; zachowaj bezpieczną odległość od pojazdu przed tobą; przestrzegaj przepisów dotyczących wyprzedzania; zbliżając się do przejścia dla pieszych, zachowaj ostrożność i ustąp pierwszeństwa; zapięcie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe; dzieci należy przewozić w odpowiednich fotelikach; nie rozmawiaj przez telefon podczas jazdy i zadbaj o przerwy na odpoczynek podczas dłuższej podróży. Pamiętaj – nie daj sobie wbić krzyża! Zatrzymaj się – Myśl – Żyj!