Okazuje się, że Warszawa jest jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce, z ponad 40% powierzchni pokrytej przez tereny zielone. Mimo to, stolica nie spoczywa na laurach i podejmuje kroki, aby te przestrzenie były jeszcze liczniejsze. Co więcej, zarówno mieszkańcy, jak i lokalne firmy są zachęcani do współtworzenia tych ekologicznych inicjatyw.

Jest kilka sposobów, dzięki którym warszawiacy mogą wpłynąć na zieleń w swoim mieście. Ostatnie edycje budżetu obywatelskiego pokazały, że decyzje mieszkańców mają moc. W ubiegłym roku, zdecydowali oni o przeznaczeniu ponad 50 milionów złotych na projekty związane z zazielenianiem miasta – to ponad połowa sumy przeznaczonej na ten określony budżet obywatelski.

Od 2022 roku, Zarząd Zieleni w Warszawie aktywnie rozwija program „Zielony Wolontariat”. To inicjatywa, dzięki której mieszkańcy mogą w praktyczny sposób przyczynić się do zazieleniania stolicy, tworząc nowe rabaty bylinowe, sadząc cebule kwiatów w parkach i na skwerach, czy pomagając w utrzymaniu porządku nad Wisłą. Wiedza zdobyta podczas wolontariatu może być później wykorzystana we własnych domach i ogrodach.

Od momentu wprowadzenia Zielonego Wolontariatu zorganizowano ponad 150 akcji, których uczestnikiem był łącznie około 6 tysięcy osób. Wolontariusze brali udział w różnorodnych działaniach, takich jak tworzenie rabat w Parku Arkadia, wysiewanie łąk kwietnych na Polu Mokotowskim, sadzenie tulipanów w Parku Praskim czy monitorowanie Kanału Piaseczyńskiego dla ochrony przemieszczających się tam nurogęsi.

Działający od 2021 roku Zielony Fundusz dla Warszawy jest kolejnym przykładem współpracy między miastem a firmami, które chcą przyczynić się do realizacji ekologicznej polityki stolicy. Dotychczas zawarto już 29 umów i zgromadzono ponad 1,6 miliona złotych darowizn, dzięki którym udało się zrealizować szereg zielonych projektów.

Partnerstwo dla klimatu to inna inicjatywa umożliwiająca współpracę miasta z firmami oraz organizacjami w celu rozwiązywania najbardziej pilnych wyzwań związanych ze zmianą klimatu i ochroną środowiska. Ważnym elementem partnerstwa jest coroczna akcja sadzenia drzew, która w 2021 roku odbyła się już po raz dziesiąty. Tylko w tym roku posadzono wspólnie 3 tysiące drzew w dzielnicy Białołęka. Łącznie, za sprawą tej inicjatywy, na terenie Warszawy przybyło około 35 tysięcy nowych drzew w ciągu ostatnich 10 lat.